Utah Valley Marathon & 5K
Marathon Age-Group
June 13, 2009
Results By Stride Racing (strideracing.com)
Marathon
Female No Age
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Kathryn Hart Provo UT 251 0 220 4:01:21.1 4:01:54.0 0:32.8 9:13/M
Female 14 and Under
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Eden Ettinghausen Wildomar CA 695 14 657 7:29:25.5 7:31:30.8 2:05.3 17:09/M
Male 14 and Under
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Carter Henderson Payson UT 265 14 168 3:53:13.8 3:54:31.4 1:17.5 8:54/M
Female 15 to 18
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Heather Brown Provo UT 680 18 77 3:33:03.3 3:34:18.5 1:15.1 8:08/M
2 Jessica Hart Provo UT 250 18 221 4:01:21.1 4:01:54.3 0:33.2 9:13/M
3 Kamisha Larsen N. Logan UT 343 18 300 4:15:58.7 4:17:12.4 1:13.6 9:46/M
4 ally cope st. george UT 135 15 367 4:27:33.4 4:28:56.3 1:22.9 10:13/M
5 Natalie Wuthrich West Bountiful UT 667 15 646 6:13:21.9 6:14:46.6 1:24.7 14:15/M
Male 15 to 18
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Eli Skolnik OREM UT 555 16 101 3:39:01.9 3:40:06.3 1:04.3 8:22/M
2 Tyler Nelson Clinton UT 438 16 163 3:52:15.2 3:52:37.2 0:21.9 8:52/M
3 Keyan Cluff American Fork UT 685 17 225 4:02:06.9 4:02:58.1 0:51.2 9:14/M
4 Chaz Elmer North Ogden UT 183 16 230 4:03:18.9 4:03:18.9 9:17/M
5 Ian Anderson Orem UT 12 18 415 4:38:24.1 4:39:00.8 0:36.6 10:38/M
6 Brady Niitsuma Centerville UT 445 18 445 4:44:25.2 4:45:53.8 1:28.6 10:51/M
7 Kyle Macfarlane Orem UT 367 18 532 5:07:53.6 5:08:06.3 0:12.6 11:45/M
8 Steven Pierce Provo UT 487 18 594 5:31:11.3 5:31:54.0 0:42.7 12:38/M
9 chance erwin provo UT 693 17 603 5:37:29.5 5:38:33.0 1:03.4 12:53/M
Female 19 to 24
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Rebecca Mackelprang Salt Lake City UT 368 21 70 3:29:36.0 3:29:45.0 0:09.0 8:00/M
2 Breanne Redford Layton UT 505 24 111 3:39:54.2 3:41:42.6 1:48.4 8:24/M
3 Kelli Young Orem UT 672 20 134 3:47:38.6 3:47:58.6 0:20.0 8:41/M
4 Natasha Menezes Provo UT 400 21 158 3:51:27.2 3:51:40.2 0:13.0 8:50/M
5 Meg Williams Salt Lake City UT 645 19 161 3:51:43.9 3:52:54.6 1:10.6 8:51/M
6 Lindsay Maughan American Fork UT 389 24 180 3:55:15.8 3:55:38.3 0:22.5 8:59/M
7 Wendy Shaha Provo UT 546 21 192 3:56:51.4 3:56:57.3 0:05.8 9:02/M
8 Amy Clevengerr Riverton UT 129 22 193 3:57:03.0 3:58:01.6 0:58.6 9:03/M
9 Tanis Hartford Provo HI 252 24 204 3:58:59.3 4:00:43.0 1:43.6 9:07/M
10 Rachel Bradford Provo UT 65 21 206 3:59:06.4 3:59:29.8 0:23.4 9:08/M
11 Jessie Woods Logan UT 660 23 207 3:59:06.4 4:00:48.9 1:42.4 9:08/M
12 abbie cope st. george UT 134 19 257 4:07:22.7 4:08:45.1 1:22.4 9:26/M
13 Caitlin Richardson Provo UT 511 22 261 4:08:36.5 4:08:51.7 0:15.2 9:29/M
14 Lindsey Gunderson Provo UT 702 21 272 4:10:35.7 4:11:00.1 0:24.4 9:34/M
15 Kate Garlick American Fork UT 213 20 290 4:13:17.6 4:14:36.9 1:19.3 9:40/M
16 Heather DuPree Logan UT 171 22 317 4:19:44.4 4:20:32.3 0:47.8 9:55/M
17 Jamie Freestone South Jordan UT 204 23 318 4:19:48.9 4:22:33.2 2:44.2 9:55/M
18 Stephanie Blickfeldt Provo UT 55 21 328 4:20:45.7 4:22:33.5 1:47.7 9:57/M
19 Ellie Jorgensen Omaha NE 308 23 331 4:20:58.1 4:22:36.6 1:38.5 9:58/M
20 Emily Bitner Layton UT 50 24 342 4:22:50.3 4:24:34.5 1:44.2 10:02/M
21 heather brown provo UT 83 22 358 4:25:32.0 4:25:56.4 0:24.4 10:08/M
22 Jessica Ostler Hood River OR 458 20 378 4:29:14.7 4:29:34.9 0:20.2 10:17/M
23 Jordan Welch South Jordan UT 626 22 386 4:31:57.1 4:32:26.9 0:29.8 10:23/M
24 Jennifer Edmunds Draper UT 179 24 398 4:33:56.2 4:34:42.5 0:46.3 10:27/M
25 Jadee Dryden Ogden UT 167 23 402 4:34:22.5 4:34:50.0 0:27.4 10:28/M
26 Sabrina King Salt Lake City UT 318 23 414 4:38:19.3 4:39:36.3 1:16.9 10:37/M
27 Kristi McMurtrey Provo UT 397 23 443 4:44:01.3 4:45:38.5 1:37.1 10:50/M
28 Kaleena Anderson Wellsville UT 15 24 479 4:52:11.4 4:53:12.9 1:01.5 11:09/M
29 Ann Marie Lowder Provo UT 364 23 480 4:52:17.5 4:53:28.0 1:10.4 11:09/M
30 Christianne Holbrook Provo UT 276 21 502 4:58:22.8 4:58:39.1 0:16.2 11:23/M
31 Charlotte Messerly Orem UT 405 23 511 5:00:41.3 5:01:22.1 0:40.8 11:29/M
32 Lindsay Esplin Phoenix AZ 194 24 519 5:03:58.3 5:05:45.0 1:46.6 11:36/M
33 myranda benallie chandler AZ 37 22 530 5:07:26.1 5:08:49.8 1:23.7 11:44/M
34 Rachel Vanroosendaal Orem UT 725 21 540 5:10:36.8 5:11:55.9 1:19.0 11:51/M
35 Stephanie Meg Radunich Provo UT 501 23 598 5:31:53.6 5:32:30.4 0:36.8 12:40/M
36 Paulina Pulleyn Reno NV 498 20 600 5:34:40.6 5:36:11.8 1:31.2 12:46/M
37 Vanessa Norton Orem UT 448 24 606 5:42:00.3 5:42:41.0 0:40.7 13:03/M
38 Emilie Adams Orem UT 1 24 612 5:44:39.6 5:45:29.4 0:49.8 13:09/M
Male 19 to 24
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Jeffrey McClellan Orem UT 394 24 5 2:30:46.0 2:30:47.2 0:01.2 5:45/M
2 Jordan Perry Provo UT 475 22 9 2:46:23.6 2:46:25.6 0:01.9 6:21/M
3 Greg Larsen Logan UT 338 24 15 3:03:44.8 3:04:57.5 1:12.7 7:01/M
4 Cameron Harvey Ogden UT 254 24 19 3:05:44.4 3:05:47.0 0:02.5 7:05/M
5 Samuel Thompson Provo UT 595 23 30 3:12:26.7 3:13:01.1 0:34.3 7:21/M
6 jason winward salt lake city UT 655 19 55 3:24:57.5 3:25:23.8 0:26.3 7:49/M
7 Bryan Brockbank Murray UT 75 21 56 3:25:15.9 3:25:25.1 0:09.2 7:50/M
8 cameron adamson sandy UT 3 21 59 3:25:56.8 3:26:36.2 0:39.3 7:52/M
9 SPENCER PEACOCK Provo UT 464 24 91 3:37:08.6 3:38:21.4 1:12.8 8:17/M
10 aaron terry Provo UT 591 22 106 3:39:17.7 3:39:32.7 0:15.0 8:22/M
11 Eric Woolley Logan UT 661 24 110 3:39:45.9 3:41:28.4 1:42.5 8:23/M
12 Christopher Smith Provo UT 559 23 126 3:43:52.4 3:44:02.6 0:10.2 8:33/M
13 Todd Wight Grace ID 634 22 131 3:45:19.3 3:47:22.5 2:03.1 8:36/M
14 Daniel Kirkpatrick Provo UT 321 22 151 3:50:44.6 3:50:57.4 0:12.7 8:48/M
15 Corey Larson Provo UT 345 22 179 3:55:05.8 3:56:18.4 1:12.5 8:58/M
16 Lucas Earl Orem UT 691 20 189 3:56:39.5 3:56:45.0 0:05.5 9:02/M
17 Daniel Pierce Provo UT 486 21 199 3:58:01.5 3:58:43.4 0:41.8 9:05/M
18 Nathan Mahler Provo UT 370 22 203 3:58:46.5 4:00:30.1 1:43.5 9:07/M
19 John Meyer Ogden UT 407 19 229 4:02:18.4 4:02:36.3 0:17.8 9:15/M
20 Bernardo Castro salt lake city UT 108 23 234 4:04:00.9 4:04:30.4 0:29.5 9:19/M
21 Weston Brinkerhoff Orangeville UT 73 22 235 4:04:23.3 4:04:27.1 0:03.8 9:20/M
22 Bryan Clevenger Riverton UT 128 24 244 4:06:14.0 4:07:12.6 0:58.5 9:24/M
23 Jeff Commissaris Albuquerque NM 132 24 249 4:06:57.9 4:07:15.4 0:17.4 9:26/M
24 Mark Delorey Provo UT 154 24 283 4:12:30.2 4:13:39.5 1:09.3 9:38/M
25 Mitchel Brown Provo UT 78 22 284 4:12:41.4 4:13:27.7 0:46.3 9:39/M
26 Caleb Bowen Hooper UT 59 21 286 4:12:58.2 4:13:25.4 0:27.1 9:39/M
27 Verdon Walker Pleasant Grove UT 616 22 289 4:13:16.9 4:14:27.1 1:10.2 9:40/M
28 Shane Curtis Provo UT 738 24 368 4:28:26.3 4:30:20.8 1:54.5 10:15/M
29 Brad Smith Provo UT 558 23 376 4:29:02.6 4:30:57.4 1:54.7 10:16/M
30 Kyle Hardy Pleasant Grove UT 244 24 396 4:33:51.7 4:34:46.5 0:54.8 10:27/M
31 James Dryden Preston ID 166 21 401 4:34:20.0 4:34:47.5 0:27.4 10:28/M
32 Eric Davis Provo UT 688 24 433 4:41:52.4 4:42:16.3 0:23.9 10:45/M
33 Kevin Sowards Hamilton OH 570 24 488 4:53:37.4 4:55:15.7 1:38.3 11:12/M
34 randell bentley provo UT 42 22 505 4:58:30.9 4:58:54.5 0:23.5 11:24/M
35 Mike Bentley Provo UT 41 24 506 4:58:33.3 4:58:57.4 0:24.0 11:24/M
36 Devan Roper Orem UT 521 21 523 5:05:10.4 5:05:28.5 0:18.0 11:39/M
37 Stephen Cluff Provo UT 130 23 561 5:16:18.4 5:17:04.6 0:46.2 12:04/M
38 Will Gardner evanston WY 210 24 563 5:16:53.5 5:17:07.8 0:14.3 12:06/M
39 Ryan Rackman Lindon UT 499 21 570 5:19:40.2 5:20:49.6 1:09.3 12:12/M
40 Ramiro Fernandes Salt Lake City UT 697 24 571 5:21:28.3 5:21:30.5 0:02.2 12:16/M
41 Clint Hurst Pleasant Grove UT 288 24 583 5:25:26.9 5:26:34.4 1:07.5 12:25/M
42 William Casper Provo UT 105 19 588 5:27:25.6 5:27:42.0 0:16.3 12:30/M
43 William Matheson Springville UT 384 22 591 5:29:42.9 5:31:31.4 1:48.4 12:35/M
44 Andrew Romney Provo UT 520 22 595 5:31:22.4 5:31:47.4 0:25.0 12:39/M
45 Todd Holbrook Provo UT 275 23 639 6:05:47.0 6:06:03.3 0:16.2 13:58/M
Female 25 to 29
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Amber Green St.George UT 233 28 36 3:15:06.4 3:15:33.0 0:26.6 7:27/M
2 Elizabeth Butler Salt Lake City UT 682 26 37 3:15:33.9 3:15:45.0 0:11.0 7:28/M
3 Jill Shepherd Centerville UT 551 26 39 3:16:48.3 3:17:33.9 0:45.5 7:31/M
4 Jessica Brazzeal St. George UT 69 27 49 3:20:43.4 3:21:10.2 0:26.7 7:40/M
5 Heather Wilson Cedar City UT 651 27 50 3:20:48.7 3:20:50.9 0:02.1 7:40/M
6 Tara Loan Lubbock TX 361 26 69 3:29:23.0 3:30:01.2 0:38.1 8:00/M
7 Caitlin Benson Orem UT 40 27 89 3:36:39.3 3:37:14.8 0:35.5 8:16/M
8 Sarah Granata Saratoga Springs U 229 29 92 3:37:28.0 3:37:45.9 0:17.8 8:18/M
9 LIESL BLACK SALT LAKE CITY UT 52 28 118 3:42:29.8 3:43:30.5 1:00.7 8:30/M
10 Tamara Loan Cedar Rapids IA 362 28 142 3:49:01.0 3:49:39.6 0:38.6 8:44/M
11 Lisa May Farmington UT 391 25 188 3:56:12.3 3:57:26.6 1:14.3 9:01/M
12 Marci Pearson Lehi UT 467 28 247 4:06:47.2 4:07:49.3 1:02.0 9:25/M
13 Ivy Portwood Austin TX 494 29 269 4:09:58.6 4:10:17.1 0:18.4 9:32/M
14 Mandy Sloan Murray UT 557 25 293 4:14:04.1 4:14:52.0 0:47.9 9:42/M
15 Amanda Pierce Layton UT 488 29 305 4:16:51.9 4:17:32.0 0:40.0 9:48/M
16 Andrea Koop Pasadena CA 330 27 314 4:19:43.2 4:21:22.3 1:39.0 9:55/M
17 Holly Sue Hatfield Orem UT 255 26 329 4:20:46.9 4:21:09.7 0:22.7 9:57/M
18 Carrie Phipps Herriman UT 484 29 347 4:23:25.4 4:24:53.8 1:28.4 10:03/M
19 Annie Schultz Sandy UT 541 27 362 4:25:43.3 4:26:09.5 0:26.2 10:09/M
20 Amy Grant Kaysville UT 230 29 369 4:28:42.1 4:29:16.3 0:34.2 10:15/M
21 Elizabeth Kirkendall Saratoga Springs U 320 29 384 4:31:18.1 4:32:31.9 1:13.7 10:21/M
22 Emily Gale Provo UT 206 29 387 4:32:46.4 4:33:49.3 1:02.9 10:25/M
23 Hollie Tyler Saint George UT 608 25 405 4:35:34.7 4:35:52.9 0:18.2 10:31/M
24 Emily Robins Jenks OK 519 29 424 4:40:26.2 4:41:03.4 0:37.1 10:42/M
25 Barbara Duffey Salt Lake City UT 170 29 425 4:40:35.4 4:41:46.8 1:11.4 10:42/M
26 Aimee Harmon Riverton UT 246 27 432 4:41:29.4 4:42:55.2 1:25.8 10:45/M
27 Hana Wright Draper UT 664 28 461 4:47:08.0 4:47:55.3 0:47.3 10:58/M
28 Lindsey Stubler Riverton UT 584 27 462 4:47:50.6 4:49:16.2 1:25.5 10:59/M
29 Kristin Gardner West Jordan UT 211 27 463 4:47:51.2 4:49:16.3 1:25.1 10:59/M
30 Kristen Taylor West Jordan UT 588 25 464 4:48:08.1 4:48:46.3 0:38.2 11:00/M
31 Karen Warner Provo UT 620 28 467 4:49:51.6 4:50:30.0 0:38.3 11:04/M
32 Teila Walker Cheyenne WY 615 25 470 4:50:31.7 4:52:23.3 1:51.6 11:05/M
33 Kimberly Dolezal Salt Lake City UT 160 29 489 4:54:40.2 4:55:38.9 0:58.6 11:15/M
34 Kristi White Orem UT 729 27 493 4:55:27.1 4:56:06.5 0:39.4 11:16/M
35 Tiffany Hedgepeth Snowflake AZ 705 26 521 5:05:07.7 5:06:31.4 1:23.6 11:39/M
36 Kami Tressler Orem UT 603 27 543 5:11:17.0 5:11:56.9 0:39.9 11:53/M
37 Angela Dondero Springville UT 163 28 544 5:11:17.3 5:11:57.0 0:39.7 11:53/M
38 Alycia Earl Salt Lake City UT 176 26 548 5:11:50.1 5:13:37.9 1:47.7 11:54/M
39 annaca roberts st. george UT 517 27 564 5:17:09.9 5:18:32.4 1:22.5 12:06/M
40 Wendy Holt South Jordan UT 278 27 569 5:19:17.9 5:20:58.2 1:40.3 12:11/M
41 tavia lichfield La Verkin UT 356 29 590 5:28:54.4 5:30:45.6 1:51.1 12:33/M
42 Kim Lewis Lehi UT 353 29 592 5:29:52.0 5:31:39.3 1:47.3 12:35/M
43 Marcella Brown Las Vegas NV 80 26 593 5:30:03.7 5:30:28.2 0:24.5 12:36/M
44 Esther Morris Provo UT 425 25 599 5:32:01.6 5:33:33.1 1:31.4 12:40/M
45 Mandie Hendriksen Provo UT 266 27 605 5:39:21.6 5:40:53.4 1:31.8 12:57/M
46 Danna Ridge Pleasant Grove UT 513 26 614 5:45:33.5 5:46:03.9 0:30.4 13:11/M
47 Monica Greene Murray UT 234 29 615 5:46:25.7 5:47:32.4 1:06.7 13:13/M
48 Hauni Crockett Orem UT 143 29 640 6:05:49.1 6:06:05.0 0:15.8 13:58/M
49 Megan Graves Provo UT 701 29 654 7:05:17.9 7:06:13.6 0:55.7 16:14/M
Male 25 to 29
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Seth Wold Salt Lake City UT 658 25 1 2:26:21.8 2:26:22.9 0:01.1 5:35/M
2 Ryan Oldroyd West Jordan UT 455 29 11 2:56:47.8 2:56:51.5 0:03.7 6:45/M
3 todd stay lindon UT 576 27 22 3:07:16.3 3:07:22.9 0:06.6 7:09/M
4 Scott Speckart Salt Lake City UT 571 29 51 3:21:06.0 3:21:10.7 0:04.6 7:41/M
5 Robert Call Dayton OH 94 25 62 3:27:22.7 3:27:39.2 0:16.5 7:55/M
6 Steven King Provo UT 317 25 64 3:27:31.5 3:28:00.9 0:29.3 7:55/M
7 Nathan Bundy St George UT 86 28 68 3:29:02.2 3:29:03.6 0:01.4 7:59/M
8 Samuel Peterson Provo UT 480 29 100 3:38:36.8 3:39:00.2 0:23.4 8:21/M
9 David McMullin Midvale UT 396 28 133 3:47:14.2 3:48:04.9 0:50.7 8:40/M
10 Ryan Eldredge Bountiful UT 180 29 135 3:47:42.1 3:49:18.5 1:36.4 8:41/M
11 Jacob Sohn Provo UT 567 27 146 3:49:27.4 3:49:37.8 0:10.3 8:45/M
12 Brandon Nickle Lehi UT 442 26 165 3:52:31.9 3:53:30.6 0:58.7 8:52/M
13 Judd Gines Provo UT 218 26 184 3:55:40.0 3:55:47.8 0:07.7 8:59/M
14 Nelson Ashley Wauwatosa WI 200 27 196 3:57:34.9 3:58:03.3 0:28.4 9:04/M
15 Stephen Langston PERRY UT 335 29 197 3:57:36.1 3:57:57.2 0:21.1 9:04/M
16 Charles Dryden Ogden UT 165 29 201 3:58:03.8 3:58:30.6 0:26.8 9:05/M
17 Clifford Ellingson South Euclid OH 182 27 232 4:03:23.3 4:04:09.1 0:45.7 9:17/M
18 James Hobbs West Jordan UT 271 25 237 4:04:47.0 4:04:55.8 0:08.7 9:21/M
19 Zachary Anderson Provo UT 11 25 240 4:05:20.1 4:05:33.4 0:13.3 9:22/M
20 Craig Romrell Salt Lake City UT 718 28 264 4:08:52.2 4:09:00.0 0:07.7 9:30/M
21 Michael Lunt Granger IN 365 27 267 4:09:43.3 4:09:51.9 0:08.6 9:32/M
22 Justin Richards murray UT 509 29 281 4:12:13.9 4:14:32.9 2:18.9 9:38/M
23 jeounghoon oh cedar city UT 454 28 282 4:12:26.3 4:12:33.8 0:07.4 9:38/M
24 Nicholas Taylor PROVO UT 589 29 310 4:18:19.7 4:18:41.5 0:21.8 9:52/M
25 Ryan Harmon Riverton UT 245 29 313 4:19:16.4 4:20:42.2 1:25.8 9:54/M
26 levi rizk henderson NV 717 25 319 4:19:56.1 4:21:37.6 1:41.5 9:55/M
27 Jason Miller Kearney NE 413 26 332 4:20:58.5 4:22:37.1 1:38.5 9:58/M
28 Alex Irving Salt Lake City UT 292 27 333 4:21:12.1 4:22:25.8 1:13.6 9:58/M
29 Derek Frazier Orem UT 202 28 340 4:22:42.8 4:23:24.3 0:41.5 10:01/M
30 Daniel Peel Nephi UT 469 29 343 4:22:52.7 4:23:57.0 1:04.3 10:02/M
31 James Ballard Provo UT 30 29 345 4:23:07.4 4:24:44.3 1:36.8 10:03/M
32 Justin Partridge Provo UT 461 29 354 4:24:49.8 4:25:27.6 0:37.7 10:06/M
33 Kelson Gorrell Orem UT 224 25 364 4:26:14.9 4:27:16.0 1:01.1 10:10/M
34 Booth Jenson West Valley UT 301 28 381 4:30:24.0 4:31:05.6 0:41.5 10:19/M
35 Ryan Witzel Draper UT 656 28 383 4:31:16.9 4:31:59.7 0:42.7 10:21/M
36 Kurt Eriksson Provo UT 192 27 404 4:35:30.0 4:36:30.9 1:00.8 10:31/M
37 Chad Miner Cedar Hills UT 418 28 413 4:37:44.9 4:38:30.7 0:45.7 10:36/M
38 Jed Millar Highland UT 412 28 429 4:41:04.3 4:42:26.5 1:22.2 10:44/M
39 Quintin Shaw Orem UT 548 28 436 4:42:16.3 4:43:16.7 1:00.4 10:46/M
40 Sterling Niitsuma Centerville UT 444 28 451 4:44:59.7 4:46:29.4 1:29.6 10:53/M
41 Jared Donaldson Provo UT 161 25 490 4:54:55.7 4:56:14.6 1:18.8 11:15/M
42 Matthew Lindsey Salt Lake City UT 358 25 494 4:56:09.8 4:56:47.1 0:37.3 11:18/M
43 Brandon Watson Holladay UT 624 29 495 4:56:13.4 4:56:22.3 0:08.8 11:18/M
44 Adam Stuart Liberty UT 583 25 504 4:58:26.2 4:59:38.0 1:11.8 11:23/M
45 Matthew Hurst Lehi UT 289 29 529 5:07:06.9 5:07:34.7 0:27.8 11:43/M
46 Shaun Price Lehi UT 496 25 541 5:10:39.3 5:11:31.3 0:51.9 11:51/M
47 morgan brim Salt Lake City UT 72 27 597 5:31:53.1 5:32:30.7 0:37.6 12:40/M
48 Justin Whatcott Pleasant Grove UT 627 27 601 5:34:40.9 5:35:49.9 1:08.9 12:46/M
49 Derek Jones 406 25 625 5:49:57.3 5:49:57.3 13:21/M
50 A.J. Wilcox Orem UT 637 25 631 5:52:47.9 5:53:57.2 1:09.3 13:28/M
51 Tyler Nelson Orem UT 435 26 635 5:55:33.8 5:56:28.5 0:54.7 13:34/M
52 Chase Gustman Pleasant Grove UT 237 25 636 5:55:33.8 5:56:28.5 0:54.6 13:34/M
53 Jacob Larsen Lindon UT 340 25 637 5:55:34.2 5:56:30.2 0:55.9 13:34/M
Female 30 to 34
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Mary Ann Schauerhamer Provo UT 21 31 13 3:00:39.7 3:00:41.6 0:01.9 6:54/M
2 Monica Runningwolf Boise ID 524 33 23 3:07:34.4 3:07:38.0 0:03.6 7:10/M
3 Josse Tobiasson Orem UT 600 31 57 3:25:21.1 3:25:27.8 0:06.7 7:50/M
4 Michele Cheney La Crescenta CA 114 32 87 3:36:27.1 3:38:01.5 1:34.4 8:16/M
5 Amanda Parker Henderson NV 460 33 113 3:40:09.2 3:41:05.0 0:55.8 8:24/M
6 Marci Bradley Salt Lake City UT 66 32 127 3:44:19.8 3:44:41.2 0:21.3 8:34/M
7 Keri Wilson Simi Valley CA 650 32 181 3:55:23.4 3:57:24.0 2:00.5 8:59/M
8 Erika Muhl Palo Alto CA 426 30 182 3:55:23.9 3:57:03.2 1:39.3 8:59/M
9 Stephanie Dagley Kaysville UT 145 34 250 4:06:58.7 4:07:32.0 0:33.3 9:26/M
10 Alicia Perry Salt Lake City UT 476 34 252 4:07:07.8 4:07:33.1 0:25.2 9:26/M
11 Erin Stanley Draper UT 575 34 253 4:07:08.1 4:09:04.9 1:56.7 9:26/M
12 Heather Deputy Salt Lake City UT 689 31 255 4:07:08.6 4:07:47.6 0:38.9 9:26/M
13 Sherrie Wayment Brigham City UT 625 34 258 4:07:33.8 4:07:56.9 0:23.1 9:27/M
14 Rebecca Hollist Clinton UT 277 32 285 4:12:48.2 4:13:29.1 0:40.9 9:39/M
15 Tara Chipman Payson UT 115 31 301 4:16:05.7 4:16:28.9 0:23.1 9:46/M
16 Nicole Sheets Salt Lake City UT 550 32 312 4:18:46.3 4:19:57.7 1:11.3 9:53/M
17 Alayna Williamson Kaysville UT 647 33 335 4:21:37.4 4:23:29.8 1:52.3 9:59/M
18 alissa poggio Herriman UT 491 31 339 4:22:28.0 4:23:56.5 1:28.4 10:01/M
19 Angela Smith Orem UT 561 30 348 4:23:26.5 4:24:06.4 0:39.9 10:03/M
20 Ann Schultz Salt Lake City UT 540 30 361 4:25:43.2 4:26:09.7 0:26.5 10:09/M
21 Diana George Centerville UT 215 32 363 4:25:54.2 4:26:36.7 0:42.4 10:09/M
22 Erin Clark Salt Lake City UT 125 32 371 4:28:48.2 4:29:41.0 0:52.8 10:16/M
23 Jenifer Droubay Lehi UT 690 31 411 4:37:01.1 4:38:30.9 1:29.8 10:34/M
24 Marianne Burton Lehi UT 89 31 428 4:41:04.1 4:42:26.2 1:22.0 10:44/M
25 Krista Chamberlain Orem UT 109 30 453 4:45:12.9 4:47:05.5 1:52.5 10:53/M
26 Emily Rowley Highlands Ranch CO 523 32 457 4:45:27.1 4:47:18.4 1:51.2 10:54/M
27 Jenny Polloczek Kamas UT 715 30 475 4:51:23.9 4:52:39.3 1:15.3 11:07/M
28 Nancy Ericson Sandy UT 191 32 478 4:51:57.7 4:53:47.2 1:49.4 11:09/M
29 Mary Ellen Morris San Diego CA 424 32 481 4:52:17.8 4:53:28.7 1:10.8 11:09/M
30 Tami Godwin Orem UT 220 32 498 4:57:19.1 4:58:27.6 1:08.5 11:21/M
31 Sherry Sandlian Brigham City UT 533 34 509 5:00:22.7 5:00:51.8 0:29.0 11:28/M
32 Camille Kingman Saratoga Springs U 319 31 510 5:00:28.1 5:01:49.6 1:21.5 11:28/M
33 Dawn Lauti Bountiful UT 712 34 516 5:02:36.9 5:03:27.3 0:50.3 11:33/M
34 Christie Nelson South Ogden UT 437 34 534 5:08:09.4 5:08:51.2 0:41.8 11:46/M
35 Christine Meservy Salt Lake City UT 404 34 549 5:12:04.9 5:13:58.2 1:53.3 11:55/M
36 Kim Black Salt Lake City UT 51 32 550 5:12:05.3 5:13:58.6 1:53.3 11:55/M
37 Megan Banks Palmyra UT 31 30 567 5:19:05.5 5:20:51.6 1:46.1 12:11/M
38 Allison Brinkerhoff Meridian ID 74 30 586 5:27:01.5 5:28:23.8 1:22.2 12:29/M
39 Kimberly Miller Kaysville UT 414 34 587 5:27:19.7 5:28:54.6 1:34.9 12:30/M
40 Erin Keenan SLC UT 309 30 658 7:45:25.9 7:47:34.8 2:08.8 17:46/M
Male 30 to 34
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Peter Vail Boulder CO 609 34 3 2:29:58.9 2:30:00.3 0:01.4 5:43/M
2 William Tete Eldoret 592 30 4 2:30:00.7 2:30:02.0 0:01.2 5:44/M
3 Matt Konold Provo UT 328 30 12 3:00:05.1 3:00:10.5 0:05.3 6:52/M
4 Nathan Reese Orem UT 507 31 17 3:05:15.0 3:05:34.7 0:19.7 7:04/M
5 Justin Nelson Mesquite NV 436 32 18 3:05:20.0 3:05:29.0 0:08.9 7:04/M
6 Tyler Cragun Perry UT 141 34 21 3:06:02.4 3:06:12.5 0:10.0 7:06/M
7 Spencer Holt STANSBURY PARK UT 279 31 24 3:08:42.8 3:08:51.4 0:08.6 7:12/M
8 Jeremy Suwinski Taylorsville UT 587 30 25 3:09:11.8 3:09:29.5 0:17.6 7:13/M
9 Troy Schrenk Boise ID 538 34 26 3:09:47.3 3:09:55.3 0:07.9 7:15/M
10 Jeremy Miller Las Vegas NV 417 33 29 3:11:33.3 3:11:50.3 0:17.0 7:19/M
11 Brandon Brooks Springville UT 76 34 31 3:12:57.8 3:13:08.1 0:10.3 7:22/M
12 Jason Klaass Chino Valley AZ 322 32 33 3:14:19.0 3:14:22.0 0:03.0 7:25/M
13 Brian Stagg Visalia CA 573 32 42 3:17:54.0 3:18:12.5 0:18.5 7:33/M
14 Josh Thorn Orem UT 597 30 52 3:21:19.8 3:21:32.3 0:12.4 7:41/M
15 Mikal Epperson Salt Lake City UT 190 30 54 3:24:48.9 3:25:09.0 0:20.1 7:49/M
16 Steve Somers Draper UT 568 31 66 3:28:28.3 3:28:32.0 0:03.6 7:57/M
17 Layne Koldewyn South Jordan UT 327 34 72 3:29:46.1 3:30:12.0 0:25.9 8:00/M
18 David Hatt Clinton UT 256 30 94 3:37:38.3 3:37:40.9 0:02.6 8:18/M
19 Karl Birkeland Salt Lake City UT 48 34 97 3:38:07.7 3:38:56.1 0:48.4 8:20/M
20 Brandon Huntsman Lindon UT 286 33 99 3:38:16.2 3:38:30.5 0:14.2 8:20/M
21 Jeff Reeder South Jordan UT 506 31 115 3:41:04.5 3:42:25.2 1:20.6 8:26/M
22 Jeremy Gines Provo UT 699 33 117 3:41:49.7 3:41:57.7 0:07.9 8:28/M
23 Nathan Bailey West Jordan UT 29 34 130 3:45:09.1 3:45:18.7 0:09.5 8:36/M
24 travis roberts st. george UT 516 32 138 3:48:16.4 3:48:48.2 0:31.8 8:43/M
25 David Larsen Pleasant Grove UT 339 30 141 3:48:57.5 3:49:18.7 0:21.1 8:44/M
26 Adam Hullinger Lehi UT 284 30 167 3:52:50.1 3:53:11.3 0:21.2 8:53/M
27 CODY HURD MANTUA UT 287 31 173 3:53:59.0 3:54:15.7 0:16.6 8:56/M
28 Jarod Wallace Orem UT 617 34 183 3:55:35.9 3:55:40.1 0:04.2 9:00/M
29 Matthew Smith Herriman UT 560 34 190 3:56:46.8 3:58:30.7 1:43.9 9:02/M
30 Jason Miner Pleasant Grove UT 419 34 191 3:56:46.9 3:57:32.8 0:45.8 9:02/M
31 Rocky Turner Smithfield UT 605 31 194 3:57:07.1 3:58:44.2 1:37.1 9:03/M
32 Mark Duvall Lehi UT 173 31 205 3:59:03.9 3:59:14.2 0:10.2 9:07/M
33 Adam Peckover Sandy UT 468 32 208 3:59:12.9 4:00:44.7 1:31.7 9:08/M
34 Joel Helquist Spanish Fork UT 261 33 209 3:59:17.7 4:00:58.4 1:40.7 9:08/M
35 Greg Williams Lehoi UT 644 33 222 4:01:37.9 4:01:52.4 0:14.4 9:13/M
36 Cody Anderson Nephi UT 17 34 241 4:05:37.3 4:05:45.7 0:08.3 9:22/M
37 Matthew Ford Washington DC 698 33 271 4:10:21.0 4:10:37.0 0:16.0 9:33/M
38 Hank Smith West Jordan UT 719 31 274 4:11:36.1 4:11:53.8 0:17.7 9:36/M
39 Brian Wagner Provo UT 614 33 294 4:15:10.3 4:16:54.3 1:43.9 9:44/M
40 Marc Glutz Provo UT 219 31 303 4:16:31.0 4:17:13.3 0:42.3 9:47/M
41 Chris Miles Highland UT 411 31 307 4:17:39.9 4:19:30.0 1:50.1 9:50/M
42 Jacob Checketts Bear River City UT 113 32 315 4:19:43.7 4:19:52.2 0:08.5 9:55/M
43 Carlos Castaneda SLC UT 106 30 320 4:20:03.0 4:20:32.1 0:29.1 9:56/M
44 Craig Hunter Glendale AZ 709 30 377 4:29:08.0 4:29:36.3 0:28.2 10:16/M
45 Dan Carlson Pleasant Grove UT 102 34 388 4:32:47.0 4:33:36.1 0:49.1 10:25/M
46 Michael Larsen South Jordan UT 342 33 397 4:33:54.5 4:34:54.9 1:00.4 10:27/M
47 Matt Burton Huntersville NC 88 34 430 4:41:05.5 4:42:27.0 1:21.4 10:44/M
48 Robbie Asbell Pleasant Grove UT 22 34 452 4:45:12.4 4:46:18.2 1:05.8 10:53/M
49 Brian Patten Pleasant Grove UT 462 33 454 4:45:19.0 4:46:18.3 0:59.2 10:53/M
50 Robert Nelson South Ogden UT 439 34 458 4:47:01.6 4:47:43.4 0:41.8 10:57/M
51 Art Adcock Payson UT 4 34 459 4:47:03.6 4:48:12.4 1:08.8 10:57/M
52 Aaron Upwall West Jordan UT 724 33 466 4:48:53.2 4:50:25.8 1:32.6 11:02/M
53 Mark Wardle Provo UT 618 32 471 4:50:53.4 4:52:48.8 1:55.3 11:06/M
54 Andreas Polloczek Kamas UT 716 32 476 4:51:24.9 4:52:40.4 1:15.5 11:07/M
55 Steve Gray Pleasant Grove UT 232 33 483 4:53:03.5 4:54:05.8 1:02.3 11:11/M
56 Donney Salazar Highland UT 529 32 503 4:58:25.6 4:58:46.7 0:21.1 11:23/M
57 Steve Trejo Orem UT 602 31 517 5:02:38.6 5:04:16.2 1:37.6 11:33/M
58 Shane Cooper southweber UT 133 30 520 5:04:00.1 5:05:32.2 1:32.0 11:36/M
59 Keith Hackbarth Springville UT 238 32 545 5:11:17.7 5:11:57.1 0:39.4 11:53/M
60 Chris Russell Salt Lake City UT 525 31 565 5:17:27.3 5:18:33.3 1:06.0 12:07/M
61 Cody Jolley Provo UT 307 31 577 5:23:58.3 5:25:04.5 1:06.1 12:22/M
62 Arik Campbell Pleasant Grove UT 97 30 585 5:25:34.4 5:26:34.5 1:00.0 12:26/M
63 Chuck Slack Santaquin UT 556 31 596 5:31:34.1 5:32:25.1 0:51.0 12:39/M
64 John Kendrick Humble TX 312 34 602 5:36:30.2 5:39:52.0 3:21.7 12:50/M
65 Paul Wright Orem UT 731 34 616 5:46:39.0 5:47:39.9 1:00.9 13:14/M
66 Logan Clark Spanish Fork UT 121 31 623 5:49:24.2 5:50:32.8 1:08.5 13:20/M
67 Steve Davis Pleasant Grove UT 148 31 634 5:55:30.9 5:56:29.8 0:58.9 13:34/M
68 Sam Levin Orem UT 351 32 649 6:26:06.9 6:26:59.8 0:52.8 14:44/M
Female 35 to 39
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Julie Esplin Orem UT 195 36 27 3:10:47.6 3:10:54.3 0:06.6 7:17/M
2 RaLee Eck Smithfield UT 178 36 44 3:18:34.8 3:18:40.7 0:05.8 7:35/M
3 Barbara Klein Brigham City UT 323 39 45 3:19:03.3 3:19:14.3 0:10.9 7:36/M
4 Heidi Smith Layton UT 564 35 63 3:27:23.0 3:27:53.8 0:30.7 7:55/M
5 Tristy Christensen Ephraim UT 117 37 86 3:35:44.0 3:36:20.5 0:36.5 8:14/M
6 Donna Lauger Las Vegas NV 346 38 119 3:42:49.6 3:43:22.2 0:32.6 8:30/M
7 Micci Bracken St. George UT 63 37 129 3:44:59.6 3:45:42.2 0:42.6 8:35/M
8 TANYA ELIASON LOGAN UT 181 39 162 3:52:06.6 3:53:52.2 1:45.5 8:52/M
9 Kristi Welch Pleasant Grove UT 727 39 175 3:54:02.4 3:54:31.9 0:29.4 8:56/M
10 Laura Gardanier Highland UT 208 38 185 3:55:43.3 3:56:13.4 0:30.1 9:00/M
11 Suzy Smith Herriman UT 562 36 195 3:57:26.9 3:59:10.6 1:43.6 9:04/M
12 Cathi Gridley Kaysville UT 235 35 215 4:00:13.7 4:00:21.0 0:07.3 9:10/M
13 Tiffany Fairchild simi valley CA 198 37 243 4:06:03.6 4:08:04.2 2:00.5 9:23/M
14 Michelle Brady Lindon UT 679 37 256 4:07:20.1 4:07:45.2 0:25.1 9:26/M
15 Heather Jenkins Kaysville UT 299 35 311 4:18:27.9 4:19:02.7 0:34.7 9:52/M
16 Launi Evans Paradise UT 196 36 341 4:22:44.2 4:24:00.7 1:16.4 10:02/M
17 Rebecca Andreasen Pleasant Grove UT 19 36 350 4:23:36.5 4:24:47.9 1:11.4 10:04/M
18 Michelle Wilcox Roy UT 636 36 385 4:31:31.3 4:32:14.8 0:43.4 10:22/M
19 Shauna Davis Snowflake AZ 147 39 394 4:33:21.6 4:35:04.3 1:42.6 10:26/M
20 Robin Snyder Layton UT 566 38 400 4:34:09.3 4:36:02.6 1:53.2 10:28/M
21 Viktoria Peterson Provo UT 482 36 403 4:34:39.6 4:34:59.8 0:20.2 10:29/M
22 Karen Nelson Morgan UT 433 36 406 4:35:59.9 4:36:39.1 0:39.2 10:32/M
23 Christine Scott West Jordan UT 543 39 423 4:40:21.9 4:41:58.7 1:36.7 10:42/M
24 Ronda Hansen Woodland Hills UT 243 38 440 4:43:26.2 4:45:12.9 1:46.7 10:49/M
25 Lori Joffs Draper UT 302 35 447 4:44:32.2 4:44:51.0 0:18.8 10:51/M
26 Dori Burkhart Lehi UT 87 38 460 4:47:03.9 4:47:51.0 0:47.1 10:57/M
27 Gabrielle Zartman Phoenix AZ 673 35 473 4:51:06.9 4:51:50.1 0:43.2 11:07/M
28 Melanie Allen riverton UT 7 37 500 4:57:43.0 4:58:24.3 0:41.2 11:22/M
29 Jennifer Watson Payson UT 623 38 524 5:05:13.2 5:06:50.2 1:36.9 11:39/M
30 Kelsey Clark West Jordan UT 684 37 525 5:06:00.5 5:07:37.6 1:37.0 11:40/M
31 Hillary Straga Provo UT 582 35 542 5:11:05.7 5:12:08.2 1:02.5 11:52/M
32 Tracy Christman West Jordan UT 119 37 578 5:24:20.7 5:24:51.5 0:30.7 12:23/M
33 Jessica Sanderson Pleasant Grove UT 531 38 584 5:25:27.3 5:26:34.4 1:07.1 12:25/M
34 Karen Peterson Mapleton UT 477 36 648 6:18:06.8 6:19:54.5 1:47.6 14:26/M
Male 35 to 39
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Shin Nozaki Orem UT 449 37 2 2:27:00.9 2:27:02.0 0:01.1 5:37/M
2 Alexander Pachev Provo UT 459 36 6 2:35:44.8 2:35:45.6 0:00.7 5:57/M
3 Kory Wheatley Pocatello UT 728 37 7 2:40:48.5 2:40:51.1 0:02.5 6:08/M
4 Walter Brown South Jordan UT 82 38 10 2:49:53.1 2:49:55.3 0:02.2 6:29/M
5 William Warner Salem UT 619 36 20 3:05:59.9 3:06:06.1 0:06.2 7:06/M
6 Tyler Alderman Park City UT 5 38 32 3:13:48.7 3:14:00.6 0:11.9 7:24/M
7 Chris Boyack Littleton CO 60 39 35 3:14:55.4 3:15:10.2 0:14.8 7:26/M
8 Tyler Perry Riverton UT 474 36 43 3:18:34.2 3:19:00.4 0:26.1 7:35/M
9 Keith Austin Springville UT 25 37 48 3:20:13.8 3:20:18.7 0:04.9 7:39/M
10 Christopher Severson Orinda CA 544 35 82 3:34:11.0 3:35:51.0 1:39.9 8:10/M
11 Jason Garlick Pleasant Grove UT 212 36 83 3:34:15.5 3:34:20.5 0:05.0 8:11/M
12 Jose Ramon Castillo Orem UT 107 36 93 3:37:35.9 3:37:49.0 0:13.1 8:18/M
13 RIchard Nef Layton UT 431 38 96 3:37:50.6 3:38:10.5 0:19.9 8:19/M
14 Brian Beecroft Draper UT 36 35 98 3:38:08.5 3:38:56.2 0:47.7 8:20/M
15 Shaun Christian Orem UT 683 36 102 3:39:02.5 3:40:06.5 1:04.0 8:22/M
16 Layne Summers Tremonton UT 585 38 105 3:39:11.0 3:42:10.2 2:59.2 8:22/M
17 Jon Stephenson Riverton UT 578 36 107 3:39:28.9 3:41:13.5 1:44.6 8:23/M
18 Eric Wing Provo UT 730 36 114 3:40:51.6 3:41:28.7 0:37.0 8:26/M
19 Travis Bradford Syracuse UT 64 39 122 3:43:23.3 3:44:40.6 1:17.2 8:32/M
20 Jerry Meza Eagle Mountain UT 409 36 128 3:44:48.0 3:45:53.3 1:05.2 8:35/M
21 Richard Murray Bountiful UT 428 36 150 3:50:26.0 3:51:40.3 1:14.3 8:48/M
22 john dean south jordan UT 151 38 153 3:50:53.8 3:51:08.9 0:15.1 8:49/M
23 tony emerine spanish fork UT 186 36 160 3:51:42.9 3:51:46.3 0:03.3 8:50/M
24 Darren Reda American Fork UT 504 39 166 3:52:33.2 3:52:58.5 0:25.3 8:53/M
25 ROBERT EDER SALT LAKE CITY UT 692 39 211 3:59:36.2 4:00:20.2 0:43.9 9:09/M
26 Troy McIFF Riverton UT 395 39 219 4:01:17.9 4:01:52.8 0:34.9 9:13/M
27 Chris Snyder Layton UT 800 39 238 4:04:52.7 4:05:09.7 0:17.0 9:21/M
28 Troy Williamson Kaysville UT 648 36 276 4:11:39.5 4:11:53.6 0:14.1 9:36/M
29 Matthew Rawlinson Franklin ID 503 35 292 4:13:57.7 4:15:34.2 1:36.4 9:42/M
30 James Oldroyd Seoul 456 36 324 4:20:19.8 4:20:25.0 0:05.2 9:56/M
31 Scott Brown Gilbert AZ 84 35 325 4:20:25.0 4:20:53.7 0:28.7 9:56/M
32 Jason Pond South Jordan UT 492 36 327 4:20:43.3 4:21:02.3 0:18.9 9:57/M
33 Richard Herlevi Mapleton UT 267 39 338 4:22:20.5 4:23:14.5 0:53.9 10:01/M
34 Corey Cluff Pleasant Grove UT 131 35 351 4:23:48.8 4:24:40.0 0:51.1 10:04/M
35 Keith Grover Orem UT 236 39 359 4:25:37.0 4:27:36.5 1:59.4 10:08/M
36 Steve Loveless Kearney NE 363 37 375 4:29:01.7 4:29:22.7 0:21.0 10:16/M
37 Eric Oliver West Jordan UT 457 36 395 4:33:44.6 4:35:29.9 1:45.3 10:27/M
38 David Pond Midvale UT 493 38 419 4:39:20.9 4:39:39.9 0:18.9 10:40/M
39 James Williams Murray UT 643 39 421 4:39:25.7 4:41:00.9 1:35.1 10:40/M
40 Kirk Hofeling Salt Lake City UT 273 39 438 4:42:47.2 4:44:12.1 1:24.9 10:48/M
41 Daniel Arenas MaldonadSalt Lake City UT 676 36 439 4:43:26.0 4:43:28.0 0:02.0 10:49/M
42 Brandon Joffs Draper UT 303 36 446 4:44:26.2 4:44:45.4 0:19.2 10:51/M
43 Michael James Farr West UT 297 37 482 4:52:33.6 4:54:08.7 1:35.1 11:10/M
44 Stephen Klunker Layton UT 324 36 507 4:58:39.3 4:59:01.6 0:22.3 11:24/M
45 James Mathis Salt Lake City UT 385 38 515 5:02:18.8 5:02:34.6 0:15.7 11:32/M
46 John Jagerson Orem UT 296 36 528 5:07:06.2 5:07:22.5 0:16.2 11:43/M
47 Jason Maintzer Salt Lake City UT 371 37 533 5:08:08.4 5:08:57.8 0:49.4 11:46/M
48 Jonathan Russell Salem UT 527 39 538 5:10:20.3 5:10:56.9 0:36.5 11:50/M
49 Derrick Christman West Jordan UT 120 38 579 5:24:21.2 5:24:51.5 0:30.2 12:23/M
50 Scott Ash Orem UT 23 36 581 5:25:25.6 5:26:34.1 1:08.4 12:25/M
51 Bill Miller American Fork UT 416 35 611 5:44:39.3 5:46:24.2 1:44.8 13:09/M
52 Dale Gardiner Roy UT 209 39 621 5:49:02.7 5:50:32.4 1:29.6 13:19/M
53 kevin emery salt lake city UT 187 39 641 6:05:50.0 6:07:39.0 1:48.9 13:58/M
54 Brandt Gibson American Fork UT 216 38 642 6:11:05.7 6:12:02.3 0:56.5 14:10/M
55 Andrew Wuthrich Bountiful UT 665 39 644 6:13:06.3 6:14:31.2 1:24.8 14:14/M
56 Gary Sanderson Pleasant Grove UT 532 35 650 6:26:09.1 6:27:03.5 0:54.4 14:44/M
57 Marc Sanderson Pleasant Grove UT 530 38 651 6:26:09.1 6:27:03.2 0:54.1 14:44/M
58 Hwee Yong Lim Salt Lake City UT 357 37 653 6:28:31.9 6:28:54.5 0:22.6 14:50/M
Female 40 to 44
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Genevieve Keogh Layton UT 313 40 40 3:17:14.4 3:17:18.3 0:03.9 7:32/M
2 Juli Blanch Salt Lake City UT 53 40 76 3:32:17.7 3:33:28.7 1:10.9 8:06/M
3 Gynene Manuirirangi Las Vegas NV 376 40 145 3:49:10.7 3:49:43.0 0:32.3 8:45/M
4 Marcie Nielsen Murray UT 443 43 170 3:53:28.2 3:53:42.0 0:13.7 8:55/M
5 Madalyn Brown Eagle Mountain UT 81 40 187 3:56:06.3 3:57:32.7 1:26.4 9:01/M
6 Jessica White Lehi UT 630 40 214 4:00:04.4 4:00:38.8 0:34.4 9:10/M
7 Traci Clark Midvale UT 123 44 265 4:08:55.6 4:09:15.0 0:19.3 9:30/M
8 Laura Harper Provo UT 247 40 280 4:12:02.5 4:13:43.3 1:40.7 9:37/M
9 Melinda Kerns South Ogden UT 315 44 295 4:15:13.0 4:16:18.4 1:05.3 9:44/M
10 Judith Odermatt CrowleyEngelberg 453 40 297 4:15:34.1 4:17:06.6 1:32.5 9:45/M
11 Luz Lewis-Perez Provo UT 354 41 357 4:25:16.6 4:26:46.9 1:30.3 10:07/M
12 Laurie Schneider Elk River MN 537 40 365 4:26:58.0 4:27:33.2 0:35.2 10:11/M
13 Gwyn McNeal Salt Lake City UT 398 40 379 4:29:23.6 4:30:19.9 0:56.2 10:17/M
14 kristen butler Hurricane UT 91 44 393 4:33:16.0 4:35:06.9 1:50.8 10:26/M
15 Melody Gray Taylorsville UT 231 42 399 4:34:08.4 4:36:01.9 1:53.5 10:28/M
16 Liz Donaldson Morgan UT 162 42 407 4:36:05.5 4:36:45.4 0:39.9 10:32/M
17 AnnaLisa Dinehart Spanish Fork UT 159 41 417 4:38:39.3 4:40:06.2 1:26.9 10:38/M
18 Jan Johnson Salt Lake City UT 305 43 456 4:45:23.8 4:46:21.4 0:57.6 10:54/M
19 Elaine Corbridge American Fork UT 137 40 465 4:48:36.1 4:49:28.7 0:52.6 11:01/M
20 Monica Blume Springville UT 56 40 468 4:49:54.1 4:50:47.3 0:53.1 11:04/M
21 Brenda Bergeson PeterseBountiful UT 43 44 501 4:58:11.5 5:00:03.2 1:51.7 11:23/M
22 Marcella Shaver-Adams Woodland Hills UT 547 40 512 5:00:42.2 5:03:42.2 3:00.0 11:28/M
23 Laura Carter Sandy UT 104 41 535 5:09:45.4 5:11:32.1 1:46.7 11:49/M
24 tina young Lehi UT 671 44 546 5:11:22.0 5:13:08.4 1:46.3 11:53/M
25 Debbie Maughan Roy UT 388 42 553 5:12:57.4 5:13:46.5 0:49.1 11:57/M
26 marion mcclellan payson UT 393 40 557 5:14:46.9 5:16:14.4 1:27.5 12:01/M
27 Terri Lusk Washington UT 366 43 572 5:21:35.2 5:22:43.9 1:08.7 12:16/M
28 Kim Amy Las Vegas NV 9 41 574 5:22:44.9 5:23:35.7 0:50.8 12:19/M
29 Celeste Winegar Draper UT 652 40 582 5:25:25.8 5:25:39.5 0:13.7 12:25/M
30 Claudia Allman Provo UT 8 42 604 5:38:45.3 5:38:45.3 12:56/M
31 Dana Dever Provo UT 156 43 609 5:43:44.3 5:44:22.7 0:38.3 13:07/M
32 Janeal Wuthrich Bountiful UT 666 43 645 6:13:21.5 6:14:47.0 1:25.4 14:15/M
Male 40 to 44
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Jeff Shadley Idaho Falls ID 545 40 8 2:41:38.8 2:41:41.1 0:02.3 6:10/M
2 Richard Borget Provo UT 58 40 14 3:01:43.2 3:01:59.4 0:16.2 6:56/M
3 JUAN CABALLERO WEST JORDAN UT 92 44 38 3:15:47.3 3:15:51.9 0:04.5 7:28/M
4 Chris Austin Las Vegas NV 26 44 46 3:19:46.4 3:21:44.3 1:57.8 7:37/M
5 Paul Van Komen Riverton UT 610 41 53 3:22:41.4 3:22:47.3 0:05.8 7:44/M
6 Wolfgang Hochetlinger Vienna 272 43 75 3:31:50.1 3:32:05.4 0:15.2 8:05/M
7 Jay Hein Universal City TX 260 43 95 3:37:46.9 3:37:49.9 0:02.9 8:19/M
8 Eric Pearson Sandy UT 466 40 112 3:40:02.8 3:40:07.8 0:05.0 8:24/M
9 Rick Clayton Orem UT 127 44 125 3:43:48.9 3:44:37.7 0:48.8 8:33/M
10 R Maxfield Draper UT 390 40 137 3:47:45.0 3:48:15.7 0:30.7 8:42/M
11 andy russell ephraim UT 526 44 139 3:48:23.9 3:48:59.6 0:35.6 8:43/M
12 Rick Pearman MURRAY UT 736 41 140 3:48:40.5 3:49:28.7 0:48.2 8:44/M
13 S Ray Peterson Provo UT 478 42 143 3:49:04.7 3:49:18.9 0:14.1 8:44/M
14 Richard Winn Lehi UT 653 40 149 3:50:20.7 3:50:50.1 0:29.3 8:47/M
15 Rob Duehlmeier West Jordan UT 169 43 171 3:53:39.4 3:53:58.4 0:18.9 8:55/M
16 Mike Goodrich Springville UT 222 41 172 3:53:54.4 3:55:32.3 1:37.8 8:56/M
17 Jeff Wright Inkom ID 662 43 186 3:56:00.4 3:57:17.4 1:16.9 9:00/M
18 Troy Anderson Kaysville UT 16 42 212 3:59:37.1 3:59:56.9 0:19.8 9:09/M
19 martine larios larios bountiful UT 336 44 217 4:00:26.0 4:00:29.8 0:03.8 9:11/M
20 Brad Whisenant Draper UT 629 41 254 4:07:08.2 4:09:05.2 1:56.9 9:26/M
21 Ronald Kim Valencia CA 316 40 260 4:08:23.8 4:09:38.5 1:14.6 9:29/M
22 Rick Rawlins Herriman UT 502 40 262 4:08:41.1 4:09:14.7 0:33.5 9:30/M
23 Troy Robertson South Jordan UT 518 44 273 4:11:33.0 4:12:05.9 0:32.8 9:36/M
24 Drew Crowley Engelberg 144 43 299 4:15:37.0 4:17:09.7 1:32.7 9:45/M
25 Mark Michael South Jordan UT 410 42 302 4:16:20.6 4:17:59.8 1:39.2 9:47/M
26 Michael Bethke Chanhassen MN 46 40 326 4:20:38.3 4:21:26.2 0:47.9 9:57/M
27 Kelly Scott Eagle Mountain UT 733 42 334 4:21:18.7 4:22:35.2 1:16.4 9:58/M
28 Dave Hall Sandy UT 242 41 344 4:22:56.6 4:23:30.5 0:33.8 10:02/M
29 Jim Peacock Paradise UT 465 44 346 4:23:09.5 4:24:26.1 1:16.5 10:03/M
30 Stan Andreasen Pleasant Grove UT 20 40 373 4:28:52.4 4:30:04.3 1:11.9 10:16/M
31 Gavin Van Staden North Salt Lake UT 611 41 382 4:30:53.1 4:32:27.3 1:34.1 10:20/M
32 Dee Henderson Payson UT 263 44 389 4:32:57.4 4:34:14.1 1:16.7 10:25/M
33 Steve Backus Murray UT 28 41 416 4:38:34.8 4:39:23.2 0:48.3 10:38/M
34 Byron Adams Woodland Hills UT 2 43 422 4:40:11.7 4:43:15.1 3:03.3 10:41/M
35 Alan Ford South Jordan UT 201 43 427 4:40:58.9 4:42:42.0 1:43.0 10:43/M
36 Mike Knudsen Sandy UT 325 43 431 4:41:19.7 4:41:30.9 0:11.1 10:44/M
37 Mike Thomas Riverton UT 593 44 435 4:42:04.4 4:42:29.9 0:25.4 10:46/M
38 Ron Nix Pleasant Grove UT 713 44 486 4:53:07.3 4:54:04.3 0:57.0 11:11/M
39 Tom Torgersen Provo UT 601 40 497 4:57:19.0 4:58:31.0 1:12.0 11:21/M
40 Jim Bob Hoggan West Jordan UT 274 43 499 4:57:41.6 4:58:39.6 0:57.9 11:22/M
41 Dan Wilcox Roy UT 635 41 526 5:06:08.8 5:06:52.2 0:43.3 11:41/M
42 Todd Heaps Santaquin UT 259 40 527 5:06:38.6 5:07:52.9 1:14.3 11:42/M
43 Moises Trujillo West Valley UT 604 44 531 5:07:28.2 5:07:33.0 0:04.8 11:44/M
44 Eric Maughan Roy UT 386 41 552 5:12:57.2 5:13:46.3 0:49.1 11:57/M
45 Chris Watson Lehi UT 726 44 555 5:14:36.2 5:15:25.4 0:49.1 12:00/M
46 Dave Isom Newton UT 293 44 558 5:15:11.5 5:16:29.3 1:17.8 12:02/M
47 Jess Hopkin Morgan UT 280 42 568 5:19:07.6 5:20:26.0 1:18.3 12:11/M
48 Bruce Rowe Heber City UT 522 40 575 5:23:11.2 5:24:15.6 1:04.4 12:20/M
49 Tim Becker Spanish Fork UT 35 40 589 5:28:00.2 5:29:38.1 1:37.8 12:31/M
50 Andrew Engemann Lindon UT 189 43 607 5:42:11.9 5:43:11.5 0:59.6 13:04/M
51 David Andersen Saratoga Springs U 10 43 610 5:43:49.6 5:45:40.0 1:50.4 13:07/M
52 James Johnson Cedar Hills UT 306 42 619 5:48:32.0 5:50:29.2 1:57.1 13:18/M
53 Deon Giles Pleasant Grove UT 217 42 624 5:49:24.8 5:50:34.9 1:10.1 13:20/M
54 Thomas Zirkle St. John MO 732 40 659 7:45:26.0 7:47:34.9 2:08.8 17:46/M
Female 45 to 49
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Lorie Hutchison Salt Lake City UT 290 45 41 3:17:18.6 3:17:26.2 0:07.5 7:32/M
2 Roberta Varela-Hein Universal City TX 612 45 47 3:20:02.4 3:20:05.2 0:02.8 7:38/M
3 Holly Keenan St. George UT 310 45 123 3:43:27.2 3:44:09.8 0:42.6 8:32/M
4 Trudi Stilson St. George UT 580 45 147 3:49:54.4 3:50:37.2 0:42.7 8:46/M
5 Melanie Menezes Aurora CO 401 46 157 3:51:26.8 3:51:39.6 0:12.8 8:50/M
6 Lori Hogue Salt Lake City UT 707 45 202 3:58:12.5 3:58:41.0 0:28.4 9:05/M
7 Julie Brown Draper UT 681 45 242 4:05:55.0 4:06:19.5 0:24.4 9:23/M
8 Linda Sheeran St George UT 549 49 248 4:06:52.0 4:07:35.4 0:43.4 9:25/M
9 Carol Manwaring Toquervile UT 378 45 268 4:09:57.8 4:11:48.0 1:50.2 9:32/M
10 Alice Clark So Jordan UT 122 49 278 4:11:52.1 4:12:22.5 0:30.3 9:37/M
11 Alison Chambers Syracuse UT 110 46 296 4:15:14.7 4:16:18.8 1:04.0 9:45/M
12 Teresa Turner St. George UT 607 47 304 4:16:50.3 4:17:37.4 0:47.1 9:48/M
13 Sarah LaBrec Cortez CO 331 49 309 4:18:19.1 4:19:58.6 1:39.5 9:52/M
14 Laurie Lesher Sandy UT 350 48 372 4:28:48.5 4:29:41.0 0:52.5 10:16/M
15 Wendy Henderson Cottonwood Heights 264 48 408 4:36:18.5 4:37:15.4 0:56.9 10:33/M
16 Delberta Nez Snowflake AZ 441 48 410 4:36:52.9 4:39:11.5 2:18.6 10:34/M
17 Cynthia Dye South Jordan UT 175 48 444 4:44:03.8 4:45:06.5 1:02.6 10:50/M
18 Mindy Niitsuma centerville UT 446 49 449 4:44:57.2 4:46:26.9 1:29.7 10:52/M
19 Catherine Wheeler Salt Lake City UT 628 49 472 4:50:54.5 4:51:48.0 0:53.5 11:06/M
20 Paula Crawford Ogden UT 142 47 513 5:02:01.9 5:03:07.8 1:05.9 11:32/M
21 Marcy Bozung Orem UT 62 47 537 5:10:09.7 5:11:29.1 1:19.3 11:50/M
22 Maurine Lee Sandy UT 348 48 556 5:14:45.6 5:16:14.6 1:29.0 12:01/M
23 Jolene Maughan Stansbury Park UT 387 47 626 5:50:10.5 5:50:40.3 0:29.7 13:22/M
24 joan schuckenbrock orlando FL 539 49 643 6:12:05.5 6:13:50.9 1:45.4 14:12/M
Male 45 to 49
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Bill Clark Midvale UT 126 45 16 3:05:05.4 3:05:09.5 0:04.0 7:04/M
2 William Mandler Pocatello ID 375 45 28 3:11:09.8 3:11:15.3 0:05.5 7:18/M
3 Jess Birtcher South Jordan UT 49 45 60 3:26:04.0 3:26:21.6 0:17.6 7:52/M
4 Norlando Gomez Sandy UT 221 47 67 3:28:38.2 3:29:06.5 0:28.3 7:58/M
5 Michael Wilson Houston TX 649 49 74 3:31:37.0 3:31:54.5 0:17.5 8:05/M
6 Joel Bass South Ogden UT 33 48 84 3:34:17.4 3:34:26.4 0:09.0 8:11/M
7 Tracy Larson Taylorsville UT 344 49 104 3:39:07.6 3:40:29.7 1:22.0 8:22/M
8 Tom Stieg North Bend WA 579 48 121 3:43:14.2 3:43:25.8 0:11.6 8:31/M
9 Marion Markle Pleasant Grove UT 379 49 124 3:43:45.7 3:44:25.4 0:39.6 8:32/M
10 Jerry Dwyer Lubbock TX 174 49 144 3:49:06.9 3:49:47.0 0:40.0 8:45/M
11 Paul Thomas Provo UT 723 49 152 3:50:51.3 3:53:36.6 2:45.3 8:49/M
12 Doug Carrell Salt Lake City UT 103 49 154 3:50:55.3 3:51:10.9 0:15.6 8:49/M
13 Kalvin Pike South Jordan UT 490 46 155 3:51:00.4 3:51:33.4 0:33.0 8:49/M
14 Bill Harris Lund NV 249 47 159 3:51:37.4 3:51:43.3 0:05.8 8:50/M
15 Mark Maldonado Salt Lake City UT 372 48 213 3:59:51.8 4:01:39.4 1:47.5 9:09/M
16 Ben Henderson North Ogden UT 262 48 216 4:00:20.5 4:00:46.8 0:26.2 9:10/M
17 Colby Wight Orem UT 633 47 223 4:01:41.5 4:01:47.0 0:05.4 9:13/M
18 PAUL BAXTER Las Vegas NV 34 47 239 4:05:10.1 4:08:12.8 3:02.6 9:21/M
19 Kory Koontz Sandy UT 329 46 270 4:10:10.8 4:10:20.8 0:10.0 9:33/M
20 Brent Stagg Washington UT 574 48 275 4:11:36.7 4:13:19.0 1:42.3 9:36/M
21 Daniel Harper Provo UT 248 46 279 4:12:02.2 4:13:43.4 1:41.1 9:37/M
22 Alan Radmall Lindon UT 500 48 298 4:15:34.2 4:15:45.3 0:11.0 9:45/M
23 David Wilkinson Jackson WY 641 47 306 4:17:35.9 4:17:48.1 0:12.2 9:50/M
24 Dean York Orem UT 670 47 316 4:19:43.9 4:20:56.6 1:12.7 9:55/M
25 Brian Braithwaite Highland UT 68 48 323 4:20:11.2 4:20:15.7 0:04.4 9:56/M
26 Dan Stormont Brigham City UT 581 47 330 4:20:56.2 4:22:48.7 1:52.5 9:58/M
27 Arnie Hogue Salt Lake City UT 706 49 352 4:24:07.2 4:24:35.6 0:28.4 10:05/M
28 Bob Silver Salt Lake City UT 553 47 370 4:28:47.9 4:29:40.6 0:52.6 10:16/M
29 Benjamin Berneche Provo UT 44 47 390 4:32:59.9 4:34:25.9 1:26.0 10:25/M
30 Eddy Santana Draper UT 534 46 420 4:39:24.2 4:39:46.6 0:22.4 10:40/M
31 Jose Meza Provo UT 408 46 441 4:43:32.2 4:44:37.7 1:05.4 10:49/M
32 Craig Hugie Providence UT 282 48 442 4:43:36.8 4:45:22.8 1:46.0 10:49/M
33 D Craig Capson Salt Lake City UT 98 47 450 4:44:57.5 4:46:28.3 1:30.7 10:53/M
34 Kevin Spraker Syracuse UT 572 47 477 4:51:34.7 4:52:16.4 0:41.6 11:08/M
35 Gerald Hartley Pleasant Grove UT 253 45 484 4:53:05.1 4:54:07.3 1:02.2 11:11/M
36 Raymond Bennett Provo UT 39 46 518 5:03:23.6 5:03:52.8 0:29.1 11:35/M
37 Thor Femenias Murray UT 696 45 551 5:12:34.2 5:14:01.1 1:26.9 11:56/M
38 Kevin Dickerson Pleasant Grove UT 158 45 608 5:42:49.3 5:43:58.9 1:09.6 13:05/M
39 John Diaz Bountiful UT 157 49 618 5:48:07.6 5:49:14.8 1:07.1 13:17/M
40 TROY SCHULTZ SLC UT 542 49 628 5:50:31.7 5:51:03.8 0:32.0 13:23/M
41 Jeffrey Manwaring St. George UT 377 45 630 5:51:39.8 5:53:48.7 2:08.9 13:25/M
42 Kelly Sorensen Lehi UT 569 46 652 6:26:58.1 6:27:55.0 0:56.8 14:46/M
43 Ed Ettinghausen Wildomar CA 694 46 656 7:29:25.4 7:31:30.9 2:05.4 17:09/M
Female 50 to 54
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 cathie carlson sandy UT 100 52 80 3:33:50.9 3:34:54.5 1:03.6 8:10/M
2 Denise Landvatter Salt Lake City UT 333 53 210 3:59:27.7 4:00:24.7 0:57.0 9:08/M
3 Diana Brewer South Jordan UT 71 53 218 4:01:17.8 4:01:51.1 0:33.2 9:13/M
4 Clara Morales North Salt Lake Cit 421 50 227 4:02:08.1 4:03:28.6 1:20.5 9:15/M
5 Debbra Zockoll st. george UT 674 53 246 4:06:41.5 4:07:28.1 0:46.6 9:25/M
6 Becky Peterson Salt Lake City UT 483 54 321 4:20:07.6 4:20:55.1 0:47.4 9:56/M
7 brenda graff st. george UT 228 50 322 4:20:09.9 4:20:55.9 0:45.9 9:56/M
8 Jan Peirce Provo UT 470 52 349 4:23:32.9 4:23:47.9 0:15.0 10:04/M
9 Susanna Lew Lehi UT 352 53 392 4:33:15.5 4:34:45.9 1:30.4 10:26/M
10 Joan Nelson Brigham City UT 434 53 437 4:42:21.6 4:43:05.5 0:43.8 10:47/M
11 Beverley Thomas Park City UT 721 53 559 5:15:35.5 5:17:15.7 1:40.1 12:03/M
12 Patti Lichfield Hurricane UT 355 54 573 5:22:16.7 5:24:07.4 1:50.6 12:18/M
13 Jeanine Howell West Jordan UT 708 51 620 5:48:48.7 5:50:00.5 1:11.8 13:19/M
14 Teresa Whitehead-eager Draper UT 631 50 629 5:50:56.3 5:53:17.0 2:20.7 13:24/M
15 Karen Boothe Salem UT 57 54 632 5:55:08.4 5:55:47.2 0:38.8 13:33/M
Male 50 to 54
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Daniel Kerns South Ogden UT 314 51 34 3:14:38.2 3:14:50.1 0:11.9 7:26/M
2 Frank Hobbs West Jordan UT 270 50 58 3:25:36.3 3:25:46.0 0:09.6 7:51/M
3 Gerald Moore Albuquerque NM 420 50 61 3:26:22.2 3:26:41.4 0:19.1 7:53/M
4 Leland Elmer Las Vegas NV 184 52 65 3:27:44.2 3:28:16.2 0:32.0 7:56/M
5 dean schillinger cedar falls IA 535 51 71 3:29:36.3 3:29:40.6 0:04.2 8:00/M
6 Leon Deitlaf Pleasant Grove UT 153 50 73 3:31:13.2 3:31:19.2 0:06.0 8:04/M
7 Davy Crockett Saratoga Springs U 687 50 78 3:33:11.3 3:33:18.4 0:07.1 8:08/M
8 Terry Murphy Atlanta GA 427 54 90 3:36:42.0 3:36:53.7 0:11.6 8:16/M
9 Brett Wilding Kaysville UT 638 50 103 3:39:04.9 3:39:19.6 0:14.6 8:22/M
10 Lon Thomas Park City UT 722 53 108 3:39:33.4 3:39:44.0 0:10.5 8:23/M
11 Frank Hales Riverton UT 241 52 109 3:39:34.8 3:39:48.7 0:13.9 8:23/M
12 Craig Oberg Liberty UT 452 53 116 3:41:39.9 3:41:49.1 0:09.2 8:28/M
13 David Hill Springville UT 268 50 120 3:42:55.0 3:43:43.7 0:48.7 8:30/M
14 michael hurst south jordan UT 710 53 132 3:46:30.1 3:46:42.0 0:11.9 8:39/M
15 David Liston Simi Valley CA 359 52 136 3:47:42.7 3:48:05.3 0:22.6 8:41/M
16 Warren Barlow Dartmouth 678 53 156 3:51:18.1 3:51:38.9 0:20.8 8:50/M
17 Michael McCarthy Albuquerque NM 392 52 174 3:54:02.4 3:55:25.3 1:22.9 8:56/M
18 Kent Landvatter Salt Lake City UT 334 54 224 4:01:51.0 4:02:47.3 0:56.2 9:14/M
19 Kenny Williams Magna UT 646 52 226 4:02:07.9 4:03:40.4 1:32.4 9:14/M
20 William Yoakum Hopkinsville KY 668 52 228 4:02:13.8 4:02:39.4 0:25.6 9:15/M
21 Scott Ashby Phoenix AZ 24 51 245 4:06:28.8 4:07:34.9 1:06.1 9:24/M
22 Brent Anderson Payson UT 18 53 263 4:08:41.5 4:08:53.1 0:11.6 9:29/M
23 David Turner Eden UT 606 50 287 4:13:07.6 4:13:53.3 0:45.6 9:40/M
24 Franz Kolb Taylorsville UT 326 54 288 4:13:15.5 4:14:28.7 1:13.1 9:40/M
25 Paul Hulet Ogden UT 283 53 291 4:13:29.2 4:13:41.8 0:12.5 9:40/M
26 WILLIAM THOMSON KEARNS UT 596 51 337 4:22:00.3 4:23:43.3 1:43.0 10:00/M
27 Stephen Caldwell Purcellville VA 93 50 353 4:24:26.3 4:25:02.5 0:36.2 10:06/M
28 Jason Garrett Salt Lake City UT 214 54 355 4:25:08.3 4:26:50.1 1:41.7 10:07/M
29 Mike Nygard Salt Lake City UT 450 53 360 4:25:42.6 4:27:15.6 1:33.0 10:08/M
30 Wade Esplin Salt Lake City UT 193 50 380 4:30:19.3 4:30:42.8 0:23.4 10:19/M
31 Lyle Brereton Orem UT 70 53 391 4:33:01.4 4:34:34.5 1:33.0 10:25/M
32 GEORGE SUNDERLAND WANSHIP UT 586 54 412 4:37:35.7 4:38:54.8 1:19.0 10:36/M
33 Lael Healey Pleasant Grove UT 258 50 448 4:44:48.3 4:45:22.7 0:34.3 10:52/M
34 Bradey Blickfeldt Lindon UT 54 52 455 4:45:20.7 4:47:09.4 1:48.6 10:53/M
35 Michael Engberg Pleasant Grove UT 188 53 469 4:50:19.7 4:50:57.2 0:37.4 11:05/M
36 James Willcox Sandy UT 642 52 487 4:53:35.4 4:55:14.1 1:38.6 11:12/M
37 Dave Thomas Orem UT 594 54 496 4:56:20.0 4:57:12.0 0:51.9 11:19/M
38 Keith Nelson Hailey ID 432 52 547 5:11:50.0 5:13:37.9 1:47.9 11:54/M
39 Blain Brown Heber UT 79 52 576 5:23:19.7 5:24:13.8 0:54.1 12:20/M
40 Nylin Johnson Kaysville UT 304 50 580 5:24:53.8 5:26:28.4 1:34.6 12:24/M
41 robert cope st. george UT 136 51 638 6:05:42.4 6:07:07.0 1:24.5 13:57/M
Female 55 to 59
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Susie Durr Draper UT 172 57 474 4:51:15.1 4:52:35.5 1:20.4 11:07/M
2 Margaret Landvatter Salt Lake City UT 711 57 491 4:54:59.7 4:55:57.6 0:57.8 11:16/M
3 Sharon Gough salt lake city UT 225 59 539 5:10:25.5 5:10:55.8 0:30.2 11:51/M
4 pauline leeman holladay UT 349 56 562 5:16:51.4 5:18:11.9 1:20.5 12:06/M
5 Diana Martinez Holladay UT 381 56 627 5:50:31.2 5:51:02.6 0:31.4 13:23/M
6 Sarah Hughes Woodland Hills UT 281 57 633 5:55:08.9 5:55:47.8 0:38.9 13:33/M
Male 55 to 59
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Alvin Nay Brigham City UT 430 58 79 3:33:38.7 3:33:46.2 0:07.5 8:09/M
2 Jeff Hamner Allen TX 703 55 81 3:34:09.5 3:36:01.5 1:51.9 8:10/M
3 juvencio tarrillo west valley city U 720 56 85 3:35:32.0 3:35:34.2 0:02.2 8:14/M
4 Kerry Steadman Murray UT 577 57 88 3:36:39.3 3:36:49.7 0:10.3 8:16/M
5 Andrew Hazer Columbia IA 704 59 169 3:53:22.8 3:53:34.8 0:11.9 8:54/M
6 Larry Landry North Richland Hill 332 57 177 3:54:36.8 3:55:52.1 1:15.2 8:57/M
7 Gregory Winward Herriman UT 654 57 178 3:54:41.8 3:55:11.0 0:29.2 8:57/M
8 Dennis Berrett Sandy UT 45 57 198 3:57:38.9 3:59:31.4 1:52.5 9:04/M
9 Layne Davis Milwaukee WI 146 56 200 3:58:01.9 3:58:18.7 0:16.7 9:05/M
10 George Davis Las Vegas NV 149 57 233 4:04:00.4 4:04:32.3 0:31.9 9:19/M
11 Bruce Nelson Brigham City UT 440 55 236 4:04:30.9 4:05:16.6 0:45.6 9:20/M
12 Robert Averett Draper UT 27 56 259 4:07:36.0 4:08:59.9 1:23.9 9:27/M
13 joel bryan thousand oaks CA 85 56 277 4:11:41.8 4:12:04.1 0:22.3 9:36/M
14 Dana Miller Cedar City UT 415 57 308 4:17:48.8 4:19:22.6 1:33.7 9:50/M
15 Mark L. Anderson Provo UT 14 57 336 4:21:46.1 4:22:58.8 1:12.7 9:59/M
16 Kaly Fadel Ogden UT 197 58 356 4:25:12.2 4:26:50.2 1:38.0 10:07/M
17 Carl Tippets South Jordan UT 598 56 366 4:27:05.3 4:27:38.0 0:32.7 10:12/M
18 Tom Rich Roy UT 508 55 374 4:29:01.1 4:29:43.3 0:42.1 10:16/M
19 Seth Elsheimer Winter Park FL 185 56 409 4:36:18.7 4:36:25.4 0:06.6 10:33/M
20 Don Bigger Las Vegas NV 47 57 418 4:38:52.9 4:39:25.0 0:32.0 10:39/M
21 Mike Brooks Magna UT 77 56 434 4:41:58.0 4:43:30.3 1:32.2 10:46/M
22 John Bozung Orem UT 61 56 492 4:55:13.1 4:56:32.6 1:19.5 11:16/M
23 Joe Larsen Murray UT 337 59 522 5:05:07.8 5:06:36.3 1:28.4 11:39/M
24 Chuck Graves San Diego CA 700 58 655 7:15:09.8 7:16:05.1 0:55.3 16:37/M
Female 60 and Over
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Gail Pierce-Watne Murray UT 489 61 560 5:15:48.1 5:17:12.3 1:24.1 12:03/M
2 Carolyn Price Hopkinsville KY 497 60 617 5:47:58.7 5:48:24.6 0:25.9 13:17/M
3 Charlene Madsen Murrray UT 369 61 647 6:17:59.1 6:18:35.6 0:36.5 14:25/M
Male 60 and Over
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 gary peirce midway UT 471 64 148 3:50:07.1 3:50:18.4 0:11.2 8:47/M
2 Roger Anderson Layton UT 13 60 164 3:52:31.1 3:53:45.4 1:14.2 8:52/M
3 robert bradshaw Mapleton UT 67 66 176 3:54:29.7 3:55:18.4 0:48.6 8:57/M
4 Sherman Smith Ogden UT 563 64 231 4:03:23.0 4:05:01.1 1:38.1 9:17/M
5 Don Perry West Jordan UT 473 66 251 4:07:07.0 4:07:32.8 0:25.7 9:26/M
6 Lowell Hawkes Pocatello ID 257 66 266 4:09:15.0 4:09:31.8 0:16.8 9:31/M
7 Dan Warren Syracuse UT 621 61 426 4:40:44.9 4:42:34.7 1:49.8 10:43/M
8 Richard Hill Pleasant Grove UT 269 65 485 4:53:05.2 4:54:07.9 1:02.6 11:11/M
9 John Paulk Sandy UT 463 64 508 5:00:08.5 5:01:38.7 1:30.2 11:27/M
10 Woody Whitlock Farmington UT 632 78 514 5:02:03.1 5:04:32.8 2:29.6 11:32/M
11 dennis wixom layton UT 657 60 536 5:10:05.2 5:11:33.6 1:28.3 11:50/M
12 PAUL PICKETT RIVERTON UT 485 67 554 5:13:10.9 5:15:00.7 1:49.8 11:57/M
13 Gregory Richards Draper UT 510 62 566 5:18:12.0 5:20:31.1 2:19.0 12:09/M
14 Larry Nordell Manti UT 447 60 613 5:45:14.0 5:46:56.2 1:42.1 13:11/M
15 Dennis Mori San Leandro CA 423 62 622 5:49:20.8 5:50:56.4 1:35.6 13:20/M